Każdy świadomy kierowca powinien doskonalić swoją technikę jazdy. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo swoje, a także innych uczestników ruchu drogowego. Zmiana stylu jazdy niesie za sobą oczywiście o wiele więcej korzyści. Warto wspomnieć o niższych kosztach eksploatacji pojazdu. Istnieją metody, dzięki którym można jeździć nie tylko lepiej, ale również taniej. Największą popularnością cieszy się oczywiście eco driving, który przywędrował do Polski z krajów Europy Zachodniej.
Zasady ecodrivingu
Prawidłowe rozpoczęcie jazdy
Doskonalenie techniki jazdy metodą eco driving to przede wszystkim opanowanie prawidłowego ruszania pojazdu. Zdaniem ekspertów z OSK Mistrz należy wyruszyć w trasę natychmiast po przekręceniu kluczyka. Wiele osób robi zupełnie inaczej – rozgrzewa auto przez kilka minut na postoju. Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób silnik zużywa się szybciej. Wolne obroty podczas postoju działające na nierozgrzany silnik mogą spowodować szybsze zużycie komponentów.
Warto również wspomnieć, że postój z włączonym silnikiem trwający więcej niż 1 minutę jest niezgodny z prawem (dotyczy to obszaru zabudowanego). Pożądane parametry pracy silnika uzyskamy szybciej, jeśli od razu ruszymy w drogę. Oczywistym jest, że na wyższych obrotach silnik rozgrzewa się o wiele szybciej.
Właściwa zmiana biegów
Zmiana przełożeń ma w technice jazdy eco driving ogromne znaczenie. Ważne jest to, aby wrzucać biegi w odpowiednim czasie. Jeśli chodzi o jedynkę, to jest ona niezbędna tylko podczas ruszania. Dotyczy to zarówno właścicieli pojazdów z silnikiem benzynowym, jak i Diesla. Dwójkę należy wrzucić już po przejechaniu kilku metrów. Trójkę powinniśmy wrzucić przy prędkości około 30-50 km/h. Jazda na czwórce wskazana jest w przypadku prędkości 50-60 km/h, natomiast piątkę można wrzucić już przy 60 km/h. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku, a powyższe wartości są orientacyjne. Najważniejsze jest to, aby obserwować obroty. Muszą być one możliwie najniższe, gdyż to właśnie wtedy jazda jest najbardziej ekonomiczna. W nowszych pojazdach nie ma problemu również z tym, aby przeskakiwać biegi (np. z dwójki na czwórkę). To również jest korzystne zgodnie z zasadami eco driving.
Odpowiednie hamowanie
W ekonomicznej jeździe najkorzystniej jest hamować silnikiem, czyli poprzez redukcję biegów. Znacznie bezpieczniej jest jednak wykorzystać do tego bieg jałowy, gdyż wtedy dochodzi do powolnego wytrącenia prędkości. Nie musimy więc obawiać się, że osoba jadąca za nami nie zdąży wyhamować.
Eco driving wymusza na nas ciągłą obserwację drogi. Musimy zachować maksymalną czujność, tak aby uniknąć nagłego hamowania lub przyspieszania. Istotne jest to, aby nauczyć się przewidywać zjawiska drogowe i dać sobie szansę na nieco dłuższe reakcje.