Czy wierzyć w przeznaczenie?

przeznaczenie człowieka

Człowiek jest z natury istotą dociekliwą i wierzy jedynie w to, co można racjonalnie wytłumaczyć lub dowieść w wyniku naukowego eksperymentu. Są jednak dziedziny życia, które wymykają się rozumowi czy racjonalnemu myśleniu. Jednym z nich jest ezoteryka. Nauka ta wierzy, że w życiu nic nie dzieje się przypadkiem, a wszystko jest z góry zapisane.

Wiara w przeznaczenie- kto hołduje temu poglądowi?

Wróżki i wszelkiego rodzaju media, które mają ponoć dar jasnowidzenia, są święcie przekonane, że przeznaczenie człowieka jest z góry ustalone i nie da się od niego uciec. By dowieść swoich racji, stawiają zainteresowanym Tarota lub zaglądają w szklaną kulę, by uchylić rąbka tajemnicy z przyszłości. Większość ich klientów traktuje zaprezentowane przez nie przepowiednie z przymrużeniem oka, jednak są i tacy, którzy dają się przekonać, iż czeka ich nieszczęście lub wręcz przeciwnie wielka, szalona miłość. Dzieje się tak dlatego, iż człowiek ma skłonności do przesady i czasem zwykły drobiazg bierze za omen nadchodzących wydarzeń. Wizyta w salonie magii także się do niego zalicza.

Mechanizmy, którymi posługuje się ezoteryka?

Nauka ta bazuje na przekonaniu, iż człowiek to czysta karta, na której można zapisać wszystko od nowa. Jednak nie jest to prawda, gdyż każdy z nas dziedziczy po przodkach pewne cechy charakteru i nawet rodzaje chorób i przeznaczenie nie ma z tym absolutnie nic wspólnego. To każdy z nas decyduje o swoim dalszym życiu i żadna siła kosmiczna czy nadprzyrodzona nie jest w stanie tego zmienić. Po drugie wszystkie pseudo wróżki czy media stosują przeróżne triki manipulacyjne, by zainteresować klienta i by rozbudzić w nim ciekawość. Robią to po to, by do nich jeszcze wrócił i wydał na ich usługi znaczną sumę pieniędzy.

To dlaczego ich niektóre przepowiednie się sprawdzają?

Powód jest prosty, ponieważ dotyczą spraw codziennych i jest wielce prawdopodobne, że się wydarzą. Przykładowo przeznaczeniem każdego człowieka powinno być założenie rodziny i posiadanie domu. To sprawia, że istota ludzka czuje się spełniona. Wróżki o tym wiedzą, że każdy pragnie być kochany i doceniony. Toteż ich wróżby o nowej miłości czy założeniu rodziny okazują się trafne. Poza tym one potrafią wyciągnąć podczas rozmowy z nami takie informacje z naszego życia, które spasują im do proroczej przepowiedni, nim sami się spostrzeżemy. Tak więc poprzez własne gadulstwo przyczyniamy się do tego, iż stajemy się ofiarami sprytnej mistyfikacji.

Czy wiara w przeznaczenie to błąd?

To oczywiście zależy, w co się wierzy. Jeśli jest się przekonanym, że zostało nam niewiele życia, bo tak oznajmiła nam wróżka lub jakiś szarlatański horoskop, to na pewno nie ma w tym nic dobrego. Natomiast jeżeli jest się pewnym na przykład tego, że w dorosłym życiu spotka nas coś pozytywnego albo naszym przeznaczeniem jest pójście w ślady rodziców, bo taka jest nasza rodzinna tradycja- to nie ma w tym nic złego. Również drobne przesądy takie jak ominięcie czarnego kota lub stłuczenie lusterka są raczej objawem naszej ostrożności i przezorności niż naiwności czy głupoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *