Choć większość poradników traktujących o pewności siebie jasno podkreśla, że wygląd nie powinien być tu decydującym czynnikiem, to coś jednak sprawia, że podobając się innym, czujemy się po prostu lepiej. I nie chodzi tu jedynie o piękne ciało, lecz również o… zęby.
Wybielanie zębów, a pewność siebie
Jak powiązać ze sobą obydwa fakty? Biel zębów już od dawna uważana była za synonim zdrowia i zadbania o siebie. Cecha ta dotyczyła zresztą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Osoby z brudnymi zębami uważane są za kogoś, kto nie potrafi zadbać o swoje zdrowie, a już na pewno o siebie i swoją prezencję.
Druga kwestia to oczywiście uśmiech. Mając bielsze zęby, podświadomie częściej się uśmiechamy. Nie zawsze stoi za tym wyłącznie sympatia do bliźniego. Często w ten sposób podkreślamy swoją atrakcyjność fizyczną, zwłaszcza w kontekście płci przeciwnej.
Uśmiech, oczy i… zęby
Jeśli już jesteśmy przy atrakcyjności fizycznej, warto zastanowić się, na co najczęściej zwracamy uwagę, chcąc zbudować z kimś trwały i odpowiedzialny związek. Jeśli chodzi o walory zewnętrzne, to do najważniejszych czynników należą tu oczy (zwierciadło duszy!) i uśmiech. A skoro uśmiech jest tak ważny, to musi być podkreślony przez nienaganną biel zębów.
Psychologowie podkreślają, że pierwsze kilka sekund kontaktu wzrokowego decyduje o tym, czy ktoś chce się z nami zapoznać, czy też nie. I choć wpływ na to ma cała masa czynników (nie chodzi wyłącznie o związki), to jednak bardzo istotną rzeczą są również zęby.
Zdrowy uśmiech jako środek wyrazu
Sam fakt posiadania pięknego, zdrowego uśmiechu, w powszechnej świadomości wiąże się z wieloma aspektami na płaszczyźnie podświadomości. Osoba, która serdecznie się do nas uśmiecha, komunikuje nam, że:
- jesteśmy dla niej ważni i że potrafi zwrócić jej uwagę na siebie,
- jesteśmy osobami godnymi zaufania i zainteresowania,
- jesteśmy przez tą osobę traktowani w sposób serdeczny,
- potrafimy budować pozytywną atmosferę wobec innych.
Jednym słowem piękny, zdrowy uśmiech, jest wyrazem nie tylko naszej pewności siebie, lecz także formą podkreślenia czyjeś atrakcyjności (nie tylko fizycznej) w naszych oczach. W ten sposób, oddziałujemy pozytywnie nie tylko na siebie, ale i na innych.
Podsumowanie
Bez zdrowych zębów pewność siebie znacznie szwankuje. Efektem jest zmniejszona komunikatywność, która negatywnie wpływa na nasze życie zarówno na płaszczyźnie relacji z innymi, jak i w kontekście życia zawodowego. Uśmiechajmy się zatem więcej, pamiętając, by był to uśmiech pełni i zdrowy.