Nauka języków obcych sposobem na rozwój osobisty

podręczniki do nauki języków obcych

Języków obcych uczymy się już od wczesnego dzieciństwa. Ostatnio zresztą modne stało się posyłanie kilkulatków na zajęcia językowe, organizowane przez bardziej przedsiębiorcze osoby. Dlaczego mimo tych wszystkich starań, nauka języków obcych wciąż nie przedkłada się na nasz rozwój osobisty?

Rozwój dzieci, rozwój dorosłych

Oczywiście nikt nie neguje sensowności wysyłania dwu i trzylatków na zajęcia językowe. Są one potrzebne, chociażby w kontekście poznania zagadnień związanych z podstawami języka angielskiego i umiejętności funkcjonowania w grupie. Niemniej nie można oprzeć się wrażeniu, że z biegiem czasu (a zwłaszcza w podstawówce i szkole średniej) zaangażowanie młodych Polaków w naukę języka stopniowo spada. Widać to również na przykładzie osób dorosłych, choć te – biorąc pod uwagę poniesione z tego tytułu wydatki – bardziej przykładają się do nauki języków obcych.

Języki obce a rozwój osobisty

Jak zatem powiązać naukę języka z własnym rozwojem? Nie ma co ukrywać, najważniejszym czynnikiem jest tutaj własne zaangażowanie. Bez niego, żaden kurs językowy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Tymczasem stawka jest w tym przypadku bardzo wysoka. Nauka języka obcego i umiejętności porozumiewania się w nim, przedkładają się na kilka ważnych zalet.

1. Umiejętność analitycznego myślenia – inteligentna nauka języka nie polega wyłącznie na wykuciu słówek. Bardzo ważne jest w tym przypadku zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za składnię, fleksję i gramatykę. Najlepsze ku temu warunki mamy we wczesnym dzieciństwie, kiedy to uczymy się wszystkiego „na logikę”. Potem – niestety – ta zdolność stopniowo zamiera.

2. Pewność siebie to kolejna cecha prawidłowego rozwoju osobistego w kontekście nauki języków obcych. Jeśli umiemy porozumiewać się np. po włosku, wyjazd nad Morze Śródziemne nie będzie dla nas krępujący. W ten sposób lepiej poznamy lokalną kulturę i – być może – będziemy umieć się również i w niej zasymilować.

3. Rozwój intelektualny to kolejna zaleta nauki języków obcych. To chyba naturalne, że ucząc się języka, ćwiczymy jednocześnie naszą pamięć. Nie bez znaczenia jest również umiejętność kojarzenia faktów i nauka oparta nie na wyuczonych formułkach, lecz na samodzielnym myśleniu.

4. Ćwiczenie wymowy bardzo ważny element rozwoju osobistego, choć często nie jest on dostrzegany. Ucząc się języka obcego (zwłaszcza o skomplikowanym akcencie) skupiamy się na próbach umiejętnego naśladowania tamtejszego akcentu. Zrozumienie panujących w nim zasad, połączone z własną zdolnością do jego naśladowania, niezwykle korzystnie wpływa na nasz aparat mowy. Stąd też osoby, które uczą się języków, mają z reguły bardziej rozbudowane słownictwo, aniżeli pozostali.

Szkoła języków obcych MLP

Podsumowanie

Nauka języków obcych w bardzo dużym stopniu wpływa na rozwój osobisty. Osoby, które chcą w tym kontekście się rozwijać, nie powinny zadawać sobie pytania, czy to zrobić, lecz jaki język obcy poznawać. Oczywiście, że najistotniejsze są tu kwestie finansowe, choć z drugiej strony, warto decydować się na języki trudne o skomplikowanej gramatyce i złożonym brzmieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *